Warsztaty dla Rodziców
O dzieciach, o rodzicach, o rodzinach…
Jesteśmy otwarci na Państwa potrzeby i zainteresowania. Prosimy o sugestie na temat form i treści warsztatów oraz szkoleń.
O każdym wydarzeniu, zbliżającym się warsztacie będziemy Państwa informować za pośrednictwem strony www.NicNudnego.pl
Zachęcam do aktywowania Rodzicielskiego – szkoleniowego newslettera wysyłając „rodzic” na adres Rodzice@NicNudnego.pl
Nasza propozycja tematów spotkań dla rodziców:
RODZIC, KTO TO TAKI? to spotkanie warsztatowe, które pozwoli doświadczyć swojej roli na nowo. Dotrzemy do przekonań i motywacji, które kształtują nas jako rodziców. Odkryjemy własne zasoby i trudności w byciu mamą bądź tatą. Określimy swoje rodzicielskie potrzeby i oczekiwania.
SZCZĘŚLIWE DZIECIŃSTWO spotkanie warsztatowe dla rodziców, którzy chcą być świadomi swojego rodzicielstwa. W czasie zajęć odkryjemy, jak dobrze wykorzystać czas wspólnie spędzony z dzieckiem. Sięgniemy do własnych wspomnień z dzieciństwa. Zobaczymy, co znaczy jakość a nie ilość w relacji z dzieckiem.
OD MARZEŃ DO CELÓW to spotkanie dla tych wszystkich, którzy chcą w świadomy sposób angażować się w bycie rodzicem. W czasie warsztatów odkryjemy swoje marzenia w sferze wychowania, przeformułujemy je na cele i zaplanujemy drogę do ich realizacji.
KREATYWNOŚĆ W DOMOWYM ZACISZU to propozycja warsztatów dla rodziców, którzy chcą dowiedzieć się, jak w najbliższym otoczeniu dziecka rozwijać jego twórcze zdolności i ciekawość świata. W czasie spotkania poznamy pracę metodą projektów oraz dowiemy się, w jaki sposób dostosować ją, by móc z niej korzystać w domowych warunkach.
TRUDNA SZTUKA STAWIANIA GRANIC.
Aby móc dziecku określać granice, trzeba najpierw poznać swoje własne granice. Nasze granice budują poczucie własności i odpowiedzialności. Ich znajomość, pozwala dostrzec, za co jestem odpowiedzialny, a za co nie. Dziecko dopiero uczy się ustawiania granic, przestrzegania zasad i norm. Pierwszymi nauczycielami tej trudnej sztuki są właśnie rodzice. Tego, jak robić to skutecznie doświadczymy w czasie spotkania: „TRUDNA SZTUKA STAWIANIA GRANIC’.
PLASTEREK NA DZIECIĘCE ZMAGANIA Z EMOCJAMI.
Uczucia są podstawą rozwoju człowieka, wartościową i istotną częścią ludzkiej natury. Traktowane z należytą troską i szacunkiem mogą stać się podstawą dalszego rozwoju i osiągnięcia dojrzałości naszego dziecka. Warsztat PLASTEREK NA DZIECIĘCE ZMAGANIA Z EMOCJAMI pozwoli nam głębiej zrozumieć uczucia naszych dzieci. W czasie dwudniowego spotkania dowiemy się, jak towarzyszyć dziecku zarówno w radosnych jak i w trudnych momentach jego życia.
UZDRAWIAJĄCA MOC WSPÓŁPRACY.
Zachęcanie dziecka do współpracy wiąże się ze stawianiem dziecku ograniczeń. Ustawienie ograniczeń w sposób, który chroni szacunek do samych siebie – zarówno rodziców, jak i dzieci – pozwala dzieciom na identyfikowanie się z rodzicami i wartościami, które oni wyznają. Spotkanie UZDRAWIAJĄCA MOC WSPÓŁPRACY poprowadzi nas w kierunku metod dzięki, którym z szacunkiem i miłością będziemy komunikować dziecku polecenia i prośby.
JEŚLI NIE KARA TO CO…?
Dzieciom potrzebne są jasne, przejrzyste reguły. Ta jasność buduje poczucie bezpieczeństwa. Co jednak robić w sytuacji, kiedy dziecko nie przestrzega ustalonych zasad. O tym, jak radzić sobie w takich momentach i jakie metody zastosować tak, by osiągnąć swój cel a jednocześnie uszanować godność naszego dziecka porozmawiamy w czasie spotkania JEŚLI NIE KARA TO CO…?
MAMO TATO POTRAFIĘ.
Gdy rodzice okazują dziecku zaufanie i szacunek, dając szansę dokonania wyboru lub samodzielnego rozwiązania problemu, u dziecka rodzi się zaufanie i szacunek do siebie oraz wiara we własne możliwości i znajomość własnych ograniczeń. Dziecko ma wówczas odwagę podejmować coraz trudniejsze zadania. To, jakimi metodami możemy zachęcać dziecko do samodzielności będzie przedmiotem warsztatów zatytułowanych MAMO TATO POTRAFIĘ. Porozmawiamy o tym, co hamuje nas w rozwijaniu samodzielności naszych dzieci oraz o tym, jak pomagać w rozwijaniu dziecięcej odpowiedzialności i odwagi.
ODCZAROWAĆ DZIECKO.
Warsztat odczarować dziecko to spotkanie dla rodziców, którzy w codziennym życiu zmagają się z trudnymi zachowaniami swoich dzieci. Przez to, że zachowania takie są bardzo bolesne, zostają podkreślane i komunikowane. Wypowiadane słowa kształtują w dziecku obraz samego siebie, który jest następnie nieświadomie realizowany. W czasie spotkania dowiemy się, jak przerwać proces utrwalania negatywnych zachowań i uwolnić dziecko z przyjętej przez nie roli.
CHWALENIE TEŻ JEST SZTUKĄ.
Sposób, w jaki chwalimy, nie jest obojętny. Niewłaściwie sformułowana pochwała może rodzić w dziecku różnego rodzaju napięcia, może prowokować niewłaściwe zachowania. Nie każda pochwała jest dobra, nie każda powoduje zamierzony przez nas skutek. W czasie spotkania porozmawiamy o tym, że chwalenie bywa trudne, jednak jest sztuką, której warto się nauczyć, by osiągnąć zamierzone efekty wychowawcze.
ZROZUMIEĆ MAŁEGO ZŁOŚNIKA
Drugi i trzeci rok życia to ważny i trudny czas w życiu dziecka, pełen wyzwań, intensywnych i skrajnych emocji. Rodzice dwu- i trzylatków często potrzebują pomocy, czuja się bezradni lub obwiniają siebie za „trudne zachowanie” dziecka. Co zrobić, kiedy maluch złości się, krzyczy, kładzie na ziemi lub tupie nogami? Jak poradzić sobie z atakami histerii? Spotkanie skierowane jest do rodziców najmłodszych dzieci w wieku 0-3 lata, w szczególności rodziców 2 i 3-latków, którzy muszą radzić sobie z atakami złości swoich pociech.
WYCHOWANIE BEZ PRZEMOCY to spotkanie w czasie którego rodzice będą mieli szansę rozwinąć swoje umiejętności wychowawcze w zakresie komunikacji. Warsztaty pozwolą odkryć metody dzięki którym wyrazimy swoje potrzeby i oczekiwania przy jednoczesnym poszanowaniu godności i odrębności dziecka. Nauczymy się empatycznego słuchania i werbalizowania myśli.